Pytania

Od kiedy pływamy kajakami?

Od dzieciństwa, odkąd pamiętamy...  ale profesjonalnie spływy kajakowe zaczęliśmy urządzać od 2006 r. Policzcie sami ile to już lat.

 

Jak trasę spływu kajakowego wybrać na początek?

Jeśli w waszej grupie, towarzystwie są osoby które nigdy nie pływały kajakiem, lub mają obawy („Bo ludzie się przecież topią na kajakach”) polecamy łatwe trasy kajakowe po takich rzekach jak Paklica lub chociażby Nysa Łużycka. Zapytajcie się nas przy rezerwacji terminu a na pewno coś polecimy odpowiedniego dla was.

 

Co zabrać na spływ kajakowy?

Przede wszystkim pozytywne nastawienie! A do kajaka czapkę, płyn na komary, olejek do opalania, wodę do picia a to wszystko w nieprzemakalną torbę. Szczegóły co zabrać opisaliśmy w zakładce poradnik.

 

Czy na spływie kajakowym można się utopić?

Tak można. To często zadawane pytanie przez Panie o jasnych kolorach włosów, na wieść o kolejnej informacji że gdzieś w Polsce kajakarze się potopili. Spływy  kajakowe jak każdy inny rodzaj aktywności na świeżym powietrzu obarczony jest pewnym ryzykiem. Ale ryzyko to staramy się jak najbardziej minimalizować choćby przez używanie obowiązkowych kamizelek asekuracyjne. Nie wsiadamy do kajaku po alkoholu!

 

Czy na spływ kajakowy mogę zabrać dziecko?

Tak o ile dziecko ma nie mniej niż 6 lat, nie jest nadpobudliwe i potrafi zachować się w sposób ostrożny i spokojny w kajaku. Nie wszystkie trasy nadają się na spływ z dziećmi. Wspomnijcie o zamiarze wybrania się na spływ z dziećmi a na pewno polecimy wam spokojną trasę.

 

Czy w trakcie spływu można zaplanować postój z jedzeniem?

Ależ oczywiście! Dysponujemy przenośną kuchnią polową i na życzenia naszych klientów możemy zorganizować jedzonko (grochówka, bigos, kiełbaski, ognisko. Posiłek możemy zorganizować w trakcie spływu lub po jego zakończeniu.

 

Czy można u was zorganizować spływ wielodniowy?

Jak najbardziej. Dogadujemy wtedy rodzaj  trasy i stopień zaawansowania uczestników. Łączymy kilka odcinków z danej rzeki z zaproponowane przez nas na spływy jednodniowe. Na długości całego spływu zapewniamy transport bagaży i ekwipunku.

 

Jeśli już zdecydujemy się na spływ wielodniowy jak podzielić trasę?

Dzienny etap na rekreacyjnym spływie nie powinien przekraczać 20-30km Czas efektywnego płynięcia wyniesie wówczas około 5-7 godzin. Pozwoli to na spokojne zrobienie zakupów w czasie płynięcia w nadrzecznej miejscowości oraz zwiedzenie zabytków, które znajdą się na trasie.

 

Znajomi mówią że rzeka była łatwa a jak płynęliśmy to była trudna. Co decyduje o stopniu trudności rzeki?

O stopniu trudności danej rzeki decydują czynniki  pojawiające się czasowo, np. zatory z powalonych drzew, ze ściętego sitowia, mielizny występujące zależnie od stanu wody w rzece, czy odcinki zarastające, które wczesną wiosną nie sprawiają żadnego problemu, zaś w pełni lata mogą uniemożliwić płynięcie, powodując, że szlak przestanie się mieścić w skali uciążliwości, stanie się po prostu całkowicie niespławny.