Spływ kajakowy rzeką Kwisą

Rzeka Kwisa – Jej nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Queis. Przez wszystkich nazywana górską rzeką i taką jest naprawdę. Jej źródła sięgają północnych stoków wzniesienia Izerskie Garby. Długość rzeki Kwisy szacuje się na ponad 126 km, przepływa przez dwa województwa: dolnośląskie i lubuskie. Przepływa m.in. przez miasta Świeradów-Zdrój, Mirsk, Gryfów Śląski, Leśna, Lubań i Nowogrodziec. Niepozorna rzeka przy źródle potrafi pokazać swoją ciemną stronę i wywołać lokalne podtopienia wielu miejscowości. Jednak z tak niepozornej rzeki stworzono dwa zbiorniki retencyjne. Są to: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie.  Nad Jeziorem Leśniańskim znajduje się zamek Czocha, natomiast drugi, przepiękny zamek znajduje się w Kliczkowie i stamtąd najczęściej zaczynam spływy kajakowe po Kwisie aż do Świętoszowa.

 

Rzeka górska ma swoje uroki ale rządzi się też swoim prawami i my jako jej goście powinniśmy to uszanować. Nurt w rzece jest bystry przez co temperatura wody często jest niższa niż byśmy się tego spodziewali. Na brzegach rzeki a także w jej korycie spotkamy wędkarzy, korzystających z zasobów rybnych na tej czystej i wartkiej rzece. Spływając tą rzeką miejmy oczy szeroko otwarte wypatrując czyhających na nas niespodzianek (uskoki wodne, małe wodospadziki, przenosi na elektrowniach i szybki wiry w zwężeniach koryta.

Spływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe KwisąSpływy kajakowe Kwisą