Spływ kajakowy rzeką Nysa Łużycka

Nysa Łużycka – nasza graniczna rzeka z Niemcami, mająca swoje źródło w Czechach, w południowej części Gór Izerskich. przepływając przez Niemcy na końcu wpada do Odry na wysokości wioski Kosarzyn. Jej długość szacuje się na ponad 250 km. Nad rzeką zlokalizowane są cztery elektrownie wodne: Sobolice, Przysieka, Zasieki, Gubin. Nysa Łużycka przepływa w mieście Łęknica przez Park Mużakowki wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Rzeka łatwa i przyjemna z bardzo dużą ilością promieni słonecznych okalających czoła kajakarzy. Z uwagi na swoje graniczne położenie, po obu jej brzegach brak typowej wysokiej roślinności wodnej a także brak drzew. Stąd nasza prośba o zabranie czapek i innych nakryć głowy, tak aby nie nabawić się porażenia słonecznego. Po drodze przenoski na elektrowniach i nieliczne, mało wymagające uskoki wodne.

Barwny opis spływu kajakowego, przeplatany ogromną ilością zdjęć można zobaczyć na stronie www.labiryntarium.pl

Spływy kajakowe rzeką Nysa ŁużyckaSpływy kajakowe rzeką Nysa ŁużyckaSpływy kajakowe rzeką Nysa ŁużyckaSpływy kajakowe rzeką Nysa ŁużyckaSpływy kajakowe rzeką Nysa Łużycka