Spływ kajakowy rzeką Pliszką

Pliszka - bardzo piękna i urokliwa rzeka w województwie lubuskim o długości prawie 56 km . Swoją malowniczość zawdzięcza m.in. Puszczy Rzepińskiej przez którą przepływa, nie dotknięta cywilizacją i ręką człowieka. Na trasie Pliszki można podziwiać dziką, nie zmąconą przyrodę, ponieważ praktycznie rzeka Pliszka nie wypływa z lasu. Gdzie przeważają najczęściej sosnowe lasy, nieraz mieszane a na terenach podmokłych lasy olchowe. Rzeka Pliszka swoje źródło ma  w jeziorze Malcz a jej ujście znajduje się w rzece Odrze.

 

Na trasie rzeki Pliszki każdy znajdzie coś dla siebie jeśli chodzi o trudność spływu kajakowego. Jednakże całościowo rzeka oceniana jest jako trudna i wymagająca uwagi od kajakarza. Rzeka wije się zakolami wśród gęstych lasów co z jednej strony daje urok tajemniczości i przyjemności obcowania z dziką przyrodą, a z drugiej strony trzeba mieć się na baczności aby wiedzieć co pojawi się za następnym zakrętem.

 

Płynąc spływem kajakowym Pliszką znajdziemy również powalone drzewa. Przez co tworzą się zatory, dlatego częste postoje spowodowane są udrażnianiem przepływu. Przenosek nie ma zbyt dużo, jednakże nie będziemy narzekać na brak przeciskania kajaka, przeciągania lub jego przepychania. Czasami proponujemy zamiast przeciskania, wejście na kłodę drzewa (jeśli jest dostatecznie gruba by utrzymać człowieka) i po prostu ślizgnięcie kajaka po górnej części zatoru. Oby tylko Ne było dane nam się przekonać jaka jest temperatura wody (nie za ciepła).

 

Rzeka swą nazwę wzięła od gatunku ptaka Pliszki Siwej. Ale wyróżniamy m. in. Pliszkę siwą, brytyjską i marokańską. Przylatują ze swych zimowisk już w marcu i zajmują tereny lęgowe aż do września, po czym tworząc gromady - odlatują w stronę cieplejszych, południowych miejsc do żerowania.

Spływy kajakowe rzeką PliszkąSpływy kajakowe rzeką PliszkąSpływy kajakowe rzeką Pliszką